První novoročenky z Anglie

 

Za vynálezce anglických vánočních a novoročních pohlednic, neboli novoročenek je považován jeden londýnský obchodník znavený každoročním vypisováním blahopřejných vánočních dopisů desítkám známých, obchodních partnerů a zákazníků. Henry Cole, jak se tento obchodník jmenoval, znal svět a etiku a věděl, že když všem nepopřeje poklidné Vánoce, dopustí se společenského faux pas a poškodí svou reputaci gentlemana. Nechuť k psaní mu vnukla geniální myšlenku. V roce 1843 navštívil populárního malíře Johna Caiicota Hersleye. Dnes již neznámý umělec vešel díky počinu Henryho Colea do historie jako autor první vánoční pohlednice, novoročenky. Jeho obrázek natištěný na papíře a ručně kolorovaný se stal hitem anglických Vánoc roku 1843. Také tyto první anglické novoročenky se posílaly v obálkách.
Podle jiné zaručené zprávy je ovšem vynálezcem vánočních a novoročních pohlednic jiný Angličan - krachující knihtiskař Raphael Tuck. Vznik vánoční a novoroční pohlednice,  novoročenky by se tak posunul až do roku 1866.

Ateliér Haškovec, spol. s r. o., V Bytovkách 1 104 00, Praha 10 - Uhříněves, mobil: 775 313 598 , e-mail:haskovec@haskovec.cz