Ryba, kapr symbol Vánoc

 

Ryba, v naší zemi speciálně kapr, je nejdůležitější součástí Štědrovečerní hostiny. Proto je symbol kapra u novoročenky tak typickým a líbivým motivem. Není tomu tak ale všude. Například v Sýrii se považuje pojídání ryb za těžký hřích. Je to proto, že v antické mytologii byla ryba symbolem záchrany, což pramenilo z legendy o tom, jak dvě ryby zachránily Venuši a  Amora a pak se staly hvězdami.
Ne každý ale pohlíží na rybu jenom jako na jídlo. V některých rodinách se zažila tradice udělat si malý svátek účastí na předvánočním výlovu ryb. Často si pak přivezou domů nějakého toho „Pepíka“ či „Toníka“ jen tak pro radost. Pak ho několik dní živí doma ve vaně, aby ho na Štědrý den opět tradičně vhodili zpět do řeky.
Na štědrovečerním stole se ryba začala objevovat až někdy v 19. století, do té doby byla považována za jídlo postní. Jedna tradice se zachovala dodnes, a to nezapomenout si schovat do peněženky pár kapřích šupinek. Prý pomáhají hromadit peníze a přinášejí do domu štěstí.
Proč právě ryba patří k vánočním symbolům?
Narození Jéžiše se datuje na rozhraní dvou věků: právě končil věk Ryb a začínal věk Skopce. Kristus byl zobrazován jako beránek nebo ryba.

Ateliér Haškovec, spol. s r. o., V Bytovkách 1 104 00, Praha 10 - Uhříněves, mobil: 775 313 598 , e-mail:haskovec@haskovec.cz